Oldřich Škácha *16. října 1941 – †29. března 2014

Reportážní a dokumentární fotograf známý zejména unikátními fotografiemi z okupace Československa v srpnu 1968 a portréty významných představitelů československé a české kultury, disentu a exilu, jimž dominuje osobnost Václava Havla, disidenta, prezidenta a občana.

Po vyučení fotografem studuje na Státní grafické škole v Praze ● v šedesátých letech pracuje pro různá domácí a zahraniční vydavatelství, z časopisu Svět sovětů pro politické názory vyhozen ● vstupuje do Svazu novinářů a Fondu výtvarných umělců a nezávislým fotografem zůstává po celý další profesní život ● fotografuje pro československá divadla a přední československá periodika: Mladý svět, Svět v obrazech, Květy, Svobodné slovo, Lidovou demokracii, Kino, Im Herzen Europas aj. ● dokumentuje vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa a vzniká unikátní soubor fotografií z prvních dnů okupované Prahy ● s nástupem normalizace je vyloučen z veřejného života a přichází o možnost publikovat v novinách a časopisech ● v sedmdesátých letech fotografuje pro Strojimport a Čedok, příležitostně publikuje pod cizími jmény, pohybuje se v prostředí československého disentu a dokumentuje zejména okruh Charty 77 kolem Pavla Kohouta a Václava Havla ● pracuje jako pomocný zahradník na zámku Kratochvíle ● po roce 1989 publikuje v Lidových novinách, Salonu Práva, magazínu Mladé fronty Dnes, Reflexu, Týdnu, Xantypě, časopise 365 a dalších periodikách ● navazuje na předchozí práci jako jeden z fotografů prezidenta Václava Havla a pokračuje v ní i po Havlově odchodu z Pražského hradu ● vzniká ucelený a nejúplnější soubor fotografií českého exprezidenta z posledních let jeho života.

Výstavy

Od devadesátých let vystavuje po celém světě, mimo jiné ve Vídni (1998), Istanbulu (1999), Dubrovníku a Záhřebu (2000), Praze (2001), Paříži (2003), New Yorku a Washingtonu (2004), Litomyšli (2012), Praze (2015), Wrocławi a Prištině (2016). V roce 2006 připravil při příležitosti 70. narozenin Václava Havla výstavu 94 velkoformátových fotografií Václav Havel v proměnách Evropy, kterou využívaly pod různými názvy české zastupitelské úřady a Česká centra k propagaci České republiky prakticky po celém světě.

Publikace

Minuty z třistašedesátipěti dní roku 1990, Interpress, 1990; 68/89. České křižovatky na cestě do Evropy: Jaroslav Bárta, Bohdan Holomíček, Oldřich Škácha, Pavel Štecha, Studio JB, 2004; Václav Havel: Dissident, President, Citizen, 2006; Havel navždy, Arbor Vitae, 2012

LogoLogoLogoLogo
Projekt realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky

Copyright © 2024 Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy, Všechna práva vyhrazena | feedback